Islandia – wulkany, kratery i gorące źrodła

Program zwiedzania:
Keflavik – Reykjavik- Skogar – Kirkjubaejarklaustur – laguna lodowcowa – Hekla – Myvatn – wulkan Askja – Półwysep Tjornes – Akureyri – Borgarnes – Reykjavik – Keflavik

1 dzień: Keflavik – Reykjavik
Indywidualny przelot do Keflavik, transfer do Reykjavik. Dla osób, które przylecą do godz 16, możliwość organizacji wycieczki do „Błękitnej Laguny”. Nocleg w Reykjavik.

2 dzień: Reykjavik – Skogar
Po śniadaniu oficjalne powitanie uczestników, a następnie przejazd w głąb kraju w kierunku geotermalnego, wysoce aktywnego masywu wulkanicznego Hengill. Dodatkową atrakcją (wliczoną w cenę) będzie wizyta w elektrowni geotermalnej Hellisheidi. Następnie czeka nas ok 2,5 godzinna wędrówka do gorących źródeł i solfatarów. Następnie przejazd gejzeru Geysir, z którego co ok 10 minut wydobywa się gorąca woda. W bliskiej odległości, w głębokim kanionie, znajduje się także wodospad Gullfoss. Kolejnym punktem będzie wizyta we wsi Skalholt, którą zobaczymy w drodze na nocleg do Skogar.

3 dzień: Skogar – Kirkjubaejarklaustur
Malowniczy Thorsmork Tal uznawany jest za tutejszy raj dla wędrowców, ze względu na przyrodę i niesamowite widoki doliny otoczonej przez góry i lodowce. Po ok 2,5 godzinnej wędrówce znajdziemy się w punkcie widokowym, z którego rozpościera się niesamowita panorama na wulkan Eyjafjallajokull. Następnie przemieścimy się wzdłuż wybrzeża na wschód, mijając wodospady Seljalandsfoss i Skogafoss, po czym dotrzemy do Vik miejsca znanego z czarnych plaż, gdzie zatrzymamy się nad brzegiem morza. Kolejnym punktem będzie niewielka miejscowość Kirkjubaejarklaustur. Kolacja i nocleg.

4 dzień: Laguna lodowcowa
Dzień ten spędzimy w całości oglądając lodowce. Główną atrakcję stanowi największy europejski lodowiec Vatnajokull. W Parku Narodowym Skaftafell zobaczymy jęzory lodowcowe spływające z najwyższego szczytu Islandii do morza, stanowiących kontrast w stosunku do bujnie porośniętych sąsiednich stoków. Po ok 3 godzinnej wędrówce dotrzemy do wodospadu Svartifoss, skąd rozprzestrzeniają się piękne widoki na krajobraz lodowcowy. Następnie udamy się łodzią w kierunku lodowcowej laguny Jokulsarlon, gdzie z bliska będzie można zobaczyć potężne lodowce. Powrót do Kirkjubaejarklaustur.

5 dzień: Kirkjubaejarklaustur – Hekla
Tego dnia odbędziemy niesamowitą podróż po fascynującym islandzkim krajobrazie w Rezerwacie Przyrody Fjallabak. Teren ten ciągnie się od największego na świecie krateru wulkanicznego Eldgja, aż do Landmannalaugar. Następnie będziemy wędrować przez czarne obsydianowe lawy i kolorowe, liparytowe skały. Wokół roztacza się panorama czerwonych i żółtych wzgórz, jest mnóstwo gorących źródeł i jest możliwość odbycia kąpieli w naturalnych gorących źródłach. Po kolacji czekają nas kolejne atrakcje. W centrum Hekla multimedialna prezentacja przedstawi nam bliżej geologię, wulkany i życie mieszkańców w tym miejscu. Nocleg w pobliżu wulkanu Hekla.

6 dzień: Hekla – Myvatn
Przez żwirowo – szotową pustynię biegnie droga pomiędzy lodowcem Hofsjokull i Vatnajokull. W Nyjidalur będzie możliwość odpoczynku przy wodospadzie Aldeyjarfoss. Następnie zobaczymy wodospad Godafoss. Kolacja. Łącznie 3 noclegi w Myvatn.

7 dzień: Myvatn
Dzień poświęcony obserwacji wulkanów w rejonie Myvatn. Trwająca ok 1,5 godziny wędrówka przez pseudokratery, gorące źródła prowadzi do wulkanu Krafla, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1984 roku. Następnie udamy się do krateru Hverfall i zobaczymy labirynt lawy w Dimmuborgir.

8 dzień:Wulkan Askja
Askja po islandzku znaczy „kaldera”, nazwa odzwierciedla więc typ wulkanu jakim jest Askja. Wędrówka przez jedyną w swoim rodzaju pustynię, pokrytą czarną wulkaniczną lawą stanowi niesamowite przeżycie. Niegdyś było to miejsce zsyłki dla przestępców. W miejscu tym znajduje się także majestatyczne wzgórze Tafelberg. Są tu także kratery astronautów, gdyż niegdyś właśnie do tego miejsca sprowadzano przyszłych „zdobywców kosmosu” by na lokalnych kraterach uczyli się techniki poruszania na księżycu. Ok 2,5 godzinna wędrówka po kalderze wulkanu Askja, po drodze zobaczymy jezioro kalderowe, krater Viti. Powrót do hotelu, po drodze możemy dalej podziwiać księżycowy krajobraz tego miejsca.

9 dzień: Myvatn – Półwysep Tjornes
Podróż przez wschodnie wyżyny, po drodze zobaczymy potężny wodospad Detifoss. Następnie czeka nas ok 3-4 godzin wędrówki przez wąwóz wzdłuż rzek lodowcowych do Hjodaklettar. W miejscu tym znajdują się niesamowite formacje skalne i bazaltowe, będące wynikiem erozji. Postój w wąwozie Asbyrgi/Jokulsargljufur. Przejazd na nocleg na Półwysep Tjornes.

10 dzień: Półwysep Tjornes – Akureyri
Przed południem wycieczka na obserwację wielorybów i delfinów. Po ok 3 godzinach rejsu dotrzemy do Akureyri, nazywanej „Stolicą Północy”. Reszta dnia do dowolnego zagospodarowania. Warto odbyć spacer po mieście , odwiedzić ogród botaniczny lub skorzystać z kąpieli w znajdujących się w mieście wodach termalnych. Kolacja i nocleg w Akurayri.

11 dzień: Akureyri – Borgarnes
Główną drogą udamy się na zachód do Skagafjordur, znanego z hodowli koni islandzkich. Następnie wizyta w wiosce Glaumbaer, miejscu jakby żywcem wyjętym z dawnych czasów. Dalsza podróż wzdłuż północnego wybrzeża i fiordów Hruta oraz ok 3 godzinna wędrówka, podczas której będziemy podziwiać malownicze krajobrazy tego miejsca. Kolacja i nocleg w Borgarnes.

12 dzień: Borgarnes – Reykjavik
Wizyta w historycznej miejscowości Reykholt, stolicy dawnych powieściopisarzy, poetów oraz znanego Snorri Sturlusona, żyjącego w XIII wieku. Zobaczymy wodospad Hraunfossar, leżący na trasie górskiej drogi Kaldidalur. Zobaczyć tu można liczne skały lawy, pomiędzy masami wody wodospadu Hraunfossar (nazywane „wodospadami lawy”) wpadającego do rzeki Hvita. Po przejściu górskiej drogi Kaldidalur dotrzemy do najważniejszego pod względem krajobrazowym i historycznym punktu każdej wędrówki – Parku Narodowego Thingvellir. W tym jedynym w swoim rodzaju geologicznie i historycznie miejscu dawni osadnicy wybudowali pierwszy parlament. Jednocześnie jest to także miejsce łączące płyty kontynentalne euroazjatycką z amerykańską. 3 godzinna wędrówka po terenie parku Narodowego, następnie powrót i nocleg do Reykjavik.

13 dzień: Reykjavik – Keflavik
Transfer na lotnisko Keflavik i powrót do Polski.

1 comment

Comments are closed.