EXPO 2020

Wystawy EXPO to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, które łączą działy gospodarki, promocji, kultury i turystyki. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Światowa wystawa Expo odbywa się co 5 lat i przyciąga rzesze zainteresowanych innowacjami, pomysłami oraz nowościami ze świata nauki i techniki. Kompleksowa, wielobarwna prezentacja dorobku niemal wszystkich krajów i największych organizacji na świecie tworzy niesamowicie innowacyjne widowisko, wykorzystujące multimedia i najnowsze techniki budowania ekspozycji. Hasło przewodnie Expo 2020 brzmi: „Łączenie umysłów, tworzenie przyszłości” („Connecting minds, creating the future”) gwarantuje skupienie uwagi na Dubaju, który – jako gospodarz wystawy – stanie się forum dla dyskusji o ważnych problemach globalnych, takich jak odnawialność, mobilność oraz szanse.Bez wątpliwości Światowa wystawa Expo 2020 będzie mieć znaczący wpływ na rozwój Dubaju. Zadziała jak katalizator, dodatkowo zasilając niektóre filary gospodarki m.in.: hotele, ośrodki turystyczne i handel.

EXPO 2020 Dubaj będzie pierwszą wystawą światową organizowaną w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej (MEASA). Oczekuje się, że EXPO 2020 przyciągnie 25 milionów zwiedzających, z tego 70% z zagranicy. Do zwiedzenia będą 192 narodowe pawilony, sześćdziesiąt pokazów na żywo dziennie, występy światowych gwiazd, codzienne parady, technologie kształtujące przyszłość, specjalne uroczystości (w tym Diwali i Boże Narodzenie), ponad 200 punktów gastronomicznych serwujących kuchnie świata. 
 
Expo 2020 w Dubaju będzie zachęcać do znaczących, pozytywnych zmian od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.
Zgodnie z zaleceniem Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) państwa członkowskie BIE głosowały zdalnie i zgodziły się zarówno na odroczenie, jak i na zaproponowane nowe daty Expo 2020: od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.
Z zadowoleniem przyjmujemy tę ostateczną decyzję, która umożliwia uczestniczącym krajom na całym świecie bezpieczne poruszanie się po wpływie COVID-19. Ten dodatkowy czas pozwala również organizatorom przygotować się na przyjęcie bardziej zjednoczonego i odpornego świata w 2021 r., gdzie będziemy wspólnie świętować kulturę, kreatywność i innowacje.

Warto odwiedzić EXPO 2020 w czasie tygodni tematycznych, wśród których można wyróżnić:
Tydzień poświęconym klimatowi
Tydzień poświęcony rozwojowi obszarów miejskich
Podróże i eksplorację
Zagadnienia zrównoważonego rozwoju
Tydzień poświęcony zdrowiu i wellness
Tydzień innowacyjności
Tydzień poświęcony rolnictwu
Tydzień poświęcony kobietom
Tydzień poświęcony gospodarce wodnej 

Teren EXPO 2020 to 4,38 kilometrów kwadratowych w dzielnicy DUBAJ SOUTH blisko międzynarodowego portu lotniczego Al Maktoum oraz terminali wycieczkowych. Tereny EXPO 2020 będą miały własną stację metra, która przyjmie 36000 pasażerów na godzinę.