Jak zwykle z niecierpliwością planujemy zimę ?

Nadchodzi zima! ? Czas rzucić okiem na najpopularniejsze tereny narciarskie i zobaczyć, jakie wytyczne i innowacje nas czekają.

Działania na rzecz opanowania sezonu narciarskiego bez większych problemów są zróżnicowane na terenach narciarskich. Podobnie jak w Zermatt, w niektórych ośrodkach narciarskich dostępna jest wielofunkcyjna maseczka do ochrony ust i nosa. W Ischgl są one dostępne nawet bezpłatnie przy zakupie karnetu narciarskiego. Ponadto, jak wszędzie indziej, w kolejkach do wyciągów trzeba zachować dystans. Ponadto jedzenie i napoje są dostępne tylko wtedy, gdy siedzisz, a w gondolach musisz nosić maskę.

Ośrodki narciarskie na wschodzie Szwajcarii zachowują optymizm co do ferii zimowych pomimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem: „Jak zwykle z niecierpliwością planujemy zimę” – mówi agencji informacyjnej SDA Markus Meili, dyrektor zarządzający Engadin St. Moritz Mountains AG w Gryzonii. „Z wyjątkiem ochrony ust i nosa w zamkniętych środkach transportu oraz przepisów dotyczących odległości w poczekalni, nie ma żadnych zmian w innych zimach podczas uprawiania sportów zimowych” – kontynuuje Meili. Simona Altwegg z Zermatt Tourismus mówi również: „Nic się nie zmienia na stoku, ponieważ jesteś na świeżym powietrzu, a minimalny dystans i tak jest podawany podczas jazdy na nartach”. Zaledwie tydzień temu Zermatt ogłosił, jak będzie wyglądał harmonogram na nadchodzący sezon zimowy – poinformował Travelnews. Ponadto w Zermatt pojawił się innowacyjny pomysł zamiast maski na usta i nos: opracowano szalik rurkowy na stoki, który jest naciągany na nos i ma chronić prawie każdą maskę ochronną przed wirusami.

Przygotowania do nadchodzącego sezonu zimowego trwają również od tygodni w popularnych włoskich ośrodkach narciarskich. „Podejmiemy wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby turystyka narciarska i zimowa w Południowym Tyrolu była możliwa również tej zimy” – mówi radny regionu Południowego Tyrolu odpowiedzialny za turystykę, Arnold Schuler. Środki ostrożności we włoskiej prowincji są jasne: w kolejkach linowych obowiązkowe jest noszenie maski na usta i nos, a także przestrzeganie przepisów dotyczących odległości. Ponadto wszystkie gondole są regularnie dezynfekowane, instalowane są bariery ochronne i zwiększa się częstotliwość kursowania skibusów. We Włoszech również kładzie się duży nacisk na technologię. W wielu rejonach goście mogą kupić karnety narciarskie online z wyprzedzeniem i odebrać je w kasie na miejscu.

Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkich ośrodkach narciarskich zapewniona jest wystarczająca ilość środków dezynfekujących, a wyciągi i gondole są regularnie czyszczone. Ponadto pracownicy hoteli i ośrodków narciarskich powinni być częściej badani na obecność korony, a w niektórych przypadkach także codziennie mierzyć gorączkę przed rozpoczęciem pracy. Innym dublującym się środkiem podjętym przez wiele ośrodków narciarskich jest zagwarantowanie zwrotu kosztów przy zakupie biletów okresowych w przypadku kolejnej blokady.